Maličkosti z Japonska 5.

Autor: Slavomír Nemšák | 9.5.2005 o 8:16 | Karma článku: 7,41 | Prečítané:  2932x

Myslím, že toto bude posledný diel maličkostí, ktoré uverejním. Aj keď ma Japonsko ešte stále fascinuje, začínam byť k jeho odlišnostiam nevšímavý a beriem ich ako samozrejmosť. S námetmi mi dnes pomáhal môj kamarát Vladislav Gajdošík a spolupracovníčka Jarka Lichač.

Dodávka so žltou značkou vo farebnej úprave a lá VW.Dodávka so žltou značkou vo farebnej úprave a lá VW.(C)2005 Slavomír Nemšák

1. Laser Disc
Táto technológia pochádza z konca 70.-tych rokov. Ide o médium podobajúce sa na staré vinylové gramoplatne. Okrem zvuku je na nich uložený aj obraz. Existuje veľké množstvo filmov, ktoré boli na tomto médiu predávané. Na rozdiel od gramoplatní sa Laser Disku nič nedotýka - ako sám názov napovedá, pre čítanie je použitý laser. V Japonsku sú tieto platne populárne, dajú sa kúpiť ako nové, tak aj bazárové.

2. Kvety
V Japonsku je samozrejme úplne iná fauna a flóra, ako u nás. Ak v Japonsku kúpite kyticu, môžete kľudne dostať kvety dva. Párny počet kvetov sa totiž neviaže na rovnakú symboliku ako u nás a nie je určený pre zosnulých.

3. Bicykel na vzduch
Keď som prvýkrát tento bicykel uvidel v obchode, považoval som ho iba za žart dizajnéra. Veľmi hrubý rám, pretiahnuté tvary, ešte masívnejší než tridsaťročná "Ukrajina". Na druhý pohľad ma však prekvapil a uchvátil. V prednej časti rámu je totiž uložený valec na stlačený vzduch. Bicykel má tri módy. Buď sa chová ako obyčajný bicykel, vy šliapete, on ide. V druhom móde sa vaším šliapaním pomaly dohusťuje vzduch v tlakovej bombe, takže pedálovanie je o niečo tažšie. Posledný mód je presný opak, vypúšťaním vzduchu z tlakovej nádrže sa naopak uľahčuje pedálovanie. Typické použitie je jednoduché, pri jazde dolu kopcom si naplníte tlakovú nádrž vzduchom a pri zdolávaní ďalšieho kopca ho vyšliapete o to ľahšie.

4. Mrhanie časom
Japonci nemrhajú časom v dopravných prostriedkoch, ani pri jazde na bicykli. Typickým príkladom je spanie vo vlakoch a autobusoch. Len čo si sadnú na svoje miesto, okamžite "zalomia" a preberú sa až pri vystupovaní. Pokročilejší jedinci dokážu spať aj postojačky. Vtipné je pozorovať, ako sa dvaja úplne cudzí Japonci pri spánku vo vlaku klátia jeden na druhého. Na bicykli je zase notorickým zlozvykom používanie mobilných telefónov. Nie na telefonovanie, ale na písanie a čítanie SMS.

5. Dodávky so žltými špz-kami
Žlté značky na japonských autách označujú, že vozidlo má motor so zdvihovým objemom valcov menším než 660ccm. Veľmi rozšírené sú úžitkové vozidlá s takýmito malými motormi - dodávky, ale aj autá s vyklápacou korbou a nákladné autíčka. Vďaka ich nízkej cene si ich môže dovoliť úplne každý poľnohospodár, alebo živnostník. A vďaka relatívne malým vonkajším rozmerom odpadajú problémy s parkovaním a šoférovaním v hustej premávke.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Univerzitná nemocnica ignoruje Pellegriniho. Súkromník v nej zarába státisíce

Šéfka Mikrobiologického ústavu navrhla, ako nahradiť súkromníka.

SVET

Zomrel oceňovaný americký spisovateľ Philip Roth

Bol autorom románov ako Portnoyov komplex či Druhý život.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: McDonald's po desiatich rokoch mení ceny, na Slovensku láme rekordy

Americkému reťazcu sa darí čoraz viac.


Už ste čítali?