Maličkosti z Japonska 5.

Autor: Slavomír Nemšák | 9.5.2005 o 8:16 | Karma článku: 7,41 | Prečítané:  2914x

Myslím, že toto bude posledný diel maličkostí, ktoré uverejním. Aj keď ma Japonsko ešte stále fascinuje, začínam byť k jeho odlišnostiam nevšímavý a beriem ich ako samozrejmosť. S námetmi mi dnes pomáhal môj kamarát Vladislav Gajdošík a spolupracovníčka Jarka Lichač.

Dodávka so žltou značkou vo farebnej úprave a lá VW.Dodávka so žltou značkou vo farebnej úprave a lá VW.(C)2005 Slavomír Nemšák

1. Laser Disc
Táto technológia pochádza z konca 70.-tych rokov. Ide o médium podobajúce sa na staré vinylové gramoplatne. Okrem zvuku je na nich uložený aj obraz. Existuje veľké množstvo filmov, ktoré boli na tomto médiu predávané. Na rozdiel od gramoplatní sa Laser Disku nič nedotýka - ako sám názov napovedá, pre čítanie je použitý laser. V Japonsku sú tieto platne populárne, dajú sa kúpiť ako nové, tak aj bazárové.

2. Kvety
V Japonsku je samozrejme úplne iná fauna a flóra, ako u nás. Ak v Japonsku kúpite kyticu, môžete kľudne dostať kvety dva. Párny počet kvetov sa totiž neviaže na rovnakú symboliku ako u nás a nie je určený pre zosnulých.

3. Bicykel na vzduch
Keď som prvýkrát tento bicykel uvidel v obchode, považoval som ho iba za žart dizajnéra. Veľmi hrubý rám, pretiahnuté tvary, ešte masívnejší než tridsaťročná "Ukrajina". Na druhý pohľad ma však prekvapil a uchvátil. V prednej časti rámu je totiž uložený valec na stlačený vzduch. Bicykel má tri módy. Buď sa chová ako obyčajný bicykel, vy šliapete, on ide. V druhom móde sa vaším šliapaním pomaly dohusťuje vzduch v tlakovej bombe, takže pedálovanie je o niečo tažšie. Posledný mód je presný opak, vypúšťaním vzduchu z tlakovej nádrže sa naopak uľahčuje pedálovanie. Typické použitie je jednoduché, pri jazde dolu kopcom si naplníte tlakovú nádrž vzduchom a pri zdolávaní ďalšieho kopca ho vyšliapete o to ľahšie.

4. Mrhanie časom
Japonci nemrhajú časom v dopravných prostriedkoch, ani pri jazde na bicykli. Typickým príkladom je spanie vo vlakoch a autobusoch. Len čo si sadnú na svoje miesto, okamžite "zalomia" a preberú sa až pri vystupovaní. Pokročilejší jedinci dokážu spať aj postojačky. Vtipné je pozorovať, ako sa dvaja úplne cudzí Japonci pri spánku vo vlaku klátia jeden na druhého. Na bicykli je zase notorickým zlozvykom používanie mobilných telefónov. Nie na telefonovanie, ale na písanie a čítanie SMS.

5. Dodávky so žltými špz-kami
Žlté značky na japonských autách označujú, že vozidlo má motor so zdvihovým objemom valcov menším než 660ccm. Veľmi rozšírené sú úžitkové vozidlá s takýmito malými motormi - dodávky, ale aj autá s vyklápacou korbou a nákladné autíčka. Vďaka ich nízkej cene si ich môže dovoliť úplne každý poľnohospodár, alebo živnostník. A vďaka relatívne malým vonkajším rozmerom odpadajú problémy s parkovaním a šoférovaním v hustej premávke.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Prečo sa Česi rozhodli vyhodiť vlastnú krajinu do povetria

Voliči Mariana Kotlebu a Miloša Zemana sa hnevajú na 21. storočie.

ŽENA

Prečo ľudia podvádzajú? Prieskum dal jasnú odpoveď

Prečo sú aj šťastní ľudia neverní?


Už ste čítali?