Japonská príchuť jari

Autor: Slavomír Nemšák | 11.4.2005 o 8:06 | Karma článku: 10,68 | Prečítané:  3709x

Odkvitajú sakury. Pôvodne som chcel tento článok napísať už asi pred týždňom, kedy v Japonsku začínali kvitnúť okrasné čerešne. Tento náhly úder prírody natoľko zamestnáva všetkých Japoncov (ktorí ich obdivujú a fotia, relaxujú, prechádzajú sa a piknikujú pod nimi), že čosi z toho sakurového ošiaľu prešlo aj na mňa a tak som to nestihol.

SakuraSakura(c)2005 Slavomír Nemšák

Jar sa v Japonsku začína o čosi skôr než u nás. Aj v centrálnej časti Japonska začínajú prvé slivky (ume) kvitnúť už koncom februára. Naozajstná jar však prichádza až tesne pred rozkvitnutím čerešní. Termín sa z roka na rok mierne líši, približne sa však vždy jedná o koniec marca a začiatok apríla. Práve toto je jedno z najkrajších a najpríjemnejších období na návštevu Japonska.


Sakurový ošiaľ v Tokiu (Ueno Park)
(c)2005 Slavomír Nemšák
V Japonsku exituje čosi ako kult sakury. Viete si predstaviť, že v hlavnom televíznom spravodajstve je každý deň niekoľko reportáží z miest, kde práve začali kvitnúť ? Japonský meteorologický ústav rok čo rok vypracúva podrobné predpovede o začiatku kvitnutia sakúr pre všetky oblasti Japonska. Tie s presnosťou na deň (až dva) napovedia, kedy začnú kvitnúť, budú v maxime a kedy odkvitnú.

Okrasných čerešní je viac druhov, od bielych cez ružové až po červené. Existujú aj sakury, ktoré kvitnú dvakrát. Krása kvitnutia sakúr je v tom, že kvety majú skôr než listy, takže strom vyzerá ako zasnežený nádhernými kvetmi. Japonci tento dojem umocňujú lampiónovou výzdobou a večer si zvyknú ísť sadnúť pod rozkvitnutý strom s priateľmi. Taktiež mnoho šintoistických svätýň má svoje každoročné festivaly spriahnuté s týmto obdobím. Na viacerých miestach sa usporadúvajú aj bazáry pod sakurami.


Do ulíc vyrazili aj profíci
(c)2005 Slavomír Nemšák
Pre mňa rozkvitnutie sakúr znamenalo definitívny príchod jari. Konečne cestou do práce nejdem pod holými stromami, ale pod rozkvitnutou alejou. Ľudia odhodili zimné kabáty a niektorí chodia dokonca v tričkách. Inertný zápach zimy vystriedala alergénna vôňa rokzvitnutých stromov. Včera som poprvýkrát po dlhej dobe zaspával pri zvuku cikád. A nadránom zase prišlo zemetrasenie...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?