reklama

Počasie na Honšú

Každý, kto videl český film "Knoflíkáři", si určite pamätá scénu, kde jedna rodinka z Kokury nadáva na japonské počasie. Aj keď vynecháme zemetrasenia, vlny tsunami a tajfúny, ešte stále sa nám "suchozemcom" môže zdať japonské počasie nepríjemné. Podotýkam, že väčšinou bude reč o počasí v juhovýchodnej časti Honšú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Najväčšie klimatické rozdiely oproti Slovensku má Japonsko vďaka všadeprítomnému oceánu. Vlhkosť vzduchu je tu oveľa vyššia a viditeľnosť oveľa nižšia. Komfort čistej oblohy je možné si vychutnať len pár týždňov v zime - akonáhle stúpnu teploty, všetky detaily nočného neba pohltí opar.

Aj keď sa vyšplháte na vrchol Fudži, málokedy viditeľnosť presiahne 100km. A vyliezť tam v zime môže byť poriadna fuška. Teplotne je na tom Japonsko podobne ako my, len trochu teplejšie - zimy sú mierne, mrazy nepresahujú -10 a trvajú len pár dní v roku. Samozrejme, na severe Honšú a na Hokkaide toto neplatí, tam vie zima udrieť poriadne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jar začína v Japonsku trochu skôr, napríklad sezóna kvitnutia sliviek je už v polovici marca na konci. Kvitnutie sakury začína koncom marca. Jar je veľmi príjemné obdobie na návštevu Japonska. Okrem toho, že je celá príroda rozkvitnutá, turistické strediská ešte nie sú tak veľmi preplnené (okrem Zlatého týždňa - tento rok pripadá na prvý májový týždeň) a ceny za ubytovanie sú prijateľnejšie.

Leto je v Japonsku poznamenané obdobím dažďov, ktoré zvykne trvať od začiatku júna až do polovice júla. Je to čosi ako Medardova kvapka, lenže tých 40 dní dažďa je naozaj iba s minimálnymi prestávkami. Letné teploty dosahujú v niektorých dňoch v júli a auguste aj 40 stupňov Celzia. Spolu s vlhkosťou je pobyt vonku v týchto dňoch veľmi nepríjemný.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Len čo sa teploty ako-tak umúdria, začína tajfúnová sezóna. Hlavne v prímorských oblastiach vie tajfún napáchať veľké škody. Vo vútrozemí sa tajfún prejavuje iba ako búrka so silným vetrom - napríklad minulý rok poškodil tajfún strechu na synchrotróne SPRING-8, ktorý je postavený v horách vyše 20 km od pobrežia. Tajfúny obyčajne ustanú v priebehu októbra, aj keď minulý rok prišiel posledný až v decembri.

V novembri je v Japonsku jeseň, ako ju poznáme u nás - červené lístie, ktoré pomaly opadáva zo stromov, príjemné teploty a občas nejaký ten dáždik. Celkovo je jeseň spolu s jarou najlepším obdobím na návštevu centrálnej časti Japonska. Ak mierite za krásami prírody Hokkaida, prípadne do hôr, najlepším obdobím pre turistiku je asi leto.

Slavomír Nemšák

Slavomír Nemšák

Bloger 
  • Počet článkov:  68
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Opäť raz stratený v preklade. Zoznam autorových rubrík:  Zo života v JaponskuCestovanie po JaponskuCestovanieVeda a školstvoSúkromneNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu