Dve tlačidlá (sci-fi poviedka)

Autor: Slavomír Nemšák | 19.5.2005 o 9:36 | Karma článku: 5,64 | Prečítané:  1779x

Zrazu svetlo. Mike Ronwill precitol ako za život už mnohokrát. Prebúdzanie z kryospánku je nepríjemné, ale dá sa na to zvyknúť. Počítač skontroloval Mikove životné funkcie a on konečne mohol opustiť lôžko. Jeho prvé kroky smerovali podľa platných predpisov priamo do riadiaceho centra.


(c)2005 AM
Pri letoch dlhších ako rok sa osvedčil systém vzájomnej kontroly ľudí a palubného počítača. Ten v pravidelných intervaloch prebúdzal z kryospánku vždy dvoch nižších dôstojníkov, ktorí mali za úlohu preveriť všetky palubné systémy a vývoj misie. Mike nevedel, kto je s ním v páre, počítač vyberal ľudí náhodne.

V riadiacej miestnosti už bolo svetlo. Keď Mike precházal okolo riadiacich pultov, zaspomínal na dni, keď velil podobnej lodi. Už to bude päť rokov, odkedy bol Mike degradovaný. Na jednom z podobných výletných letov Mike odoprel pánovi Angelstonovi kajutu s výhľadom do kozmu, pretože už boli všetky obsadené. Pán novozbohatlík mal očividne konexie na správnych miestach.

Ešte v zamyslení Mikovi odrazu hlavou prebehla ostrá myšlienka. Poznal tento pocit. Umenie unagi patrilo v 24. storočí k základnému výcviku všetkých kapitánov lodí triedy križník a Mike bol v ňom viac než dobrý. Vedel, čo ho čaká za nasledujúcimi dverami.


(c)2005 AM
Otvoril dvere a vrhol sa vpred robinzonádou. Keď oceľová tyč dopadla na podlahu, vydala ostrý zvuk. Mike bol však v tom momente už pripravený k útoku. Presným úderom zasiahol útočníka do nosu a ten, nemajúc na výber, sa zosunul pomaly k zemi aj so svojou tyčou.

Podľa uniformy sa muž volal Anakis. Mike ho rýchlo zviazal a počas toho neprestal premýšľať nad tým, čo to má znamenať. Len čo sa však pozrel na hlavný ovládací panel, bolo mu všetko jasné. Bol poškodený, ak nie úplne zničený. Tento chlapík je záškodník a on je osobou, ktorá mu prekazila plán.

Anakis sa pomaly prebral. Nebol veľmi zhovorčivý a Mike sa nechcel s ním fyzicky podrobnejšie zaoberať. Po tom, čo bol Anakis opäť zmrazený, čakala Mika cesta naspäť do riadiaceho centra. Samoopravné systémy medzitým panel skontrolovali a najdôležitejšie ovládacie prvky presmerovali na vedľajší terminál. Loď bola funkčná. Napriek tomu bolo Mikovou povinnosťou zabudiť vyššieho dôstojníka a informovať ho o poruche a pokuse o sabotáž. On bol ale myšlienkami stále kdesi inde.

V podstate mu bolo Anakisa ľúto. Bojoval za správnu vec, aj keď nesprávnym spôsobom. Ľudstvo naozaj živorilo pre týchto horných desaťtisíc. On zmaril jedinú formu odporu, o ktorej vedel. Pri kontrole ridiaceho panelu zrazu spozornel. Anakis bol chytrejší, než predpokladal – poškodenie riadiaceho panelu bolo iba zastieracím manévrom.

Anakis v skutočnosti preprogramoval cieľ letu. Urobil vec, na ktorú by žiaden nižší dôstojník neprišiel. Navyše zrušil pravidelné zobúdzanie posádky, takže všetci by sa prebrali až v cieli cesty. Nový cieľ bol ... v solárnom systéme bez obyvateľnej planéty, aspoň podľa informácií v databáze. Mikovi to teraz došlo, Anakis sa pokúšal uniesť loď a získať ju pre odboj. Ten zrejme sídlil na planéte, ktorú sa podarilo vymazať z hviezdnych máp.

Mike už dávno nesympatizoval s usporiadaním spoločnosti, s jej poriadkom, celosvetovou vládou kapitálu. Ale o tom, že by sa pridal k odboju taktiež nikdy nepremýšľal. A teraz je tu jedinečná príležitosť, aby sa pridal k jednej z bojujúcich strán. Mike nikdy nebol v podobných úvahách dobrý. Vojenská služba po ňom vyžadovala loajálnosť. V ostatných prípadoch sa riadil svojim svedomím – ale toto bolo trošku priveľké sústo.

Po chvíli premýšľania to vzdal. Voľným krokom kráčal späť ku svojej kryogénnej jednotke. Po ceste ale nič nevyriešil. Pomaly sa usadil v jednotke a jeho zrak spočinul na dvoch tlačidlách. Zelené ho zmrazí a urobí z neho revolucionára. Červené spustí poplach a urobí z neho hrdinu v rukách vládnucej triedy. Zavrel oči, vydýchol a ... na najdôležitejšie rozhodnutia v živote nemá nikto nikdy dosť času ... a stlačil jedno z tlačidiel. To, ktoré mu prinesie pohodlnejší život.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Univerzitná nemocnica ignoruje Pellegriniho. Súkromník v nej zarába státisíce

Šéfka Mikrobiologického ústavu navrhla, ako nahradiť súkromníka.

SVET

Zomrel oceňovaný americký spisovateľ Philip Roth

Bol autorom románov ako Portnoyov komplex či Druhý život.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: McDonald's po desiatich rokoch mení ceny, na Slovensku láme rekordy

Americkému reťazcu sa darí čoraz viac.


Už ste čítali?